müzik  
RUMEYSA KUTAY: CLIMATE CHANGE AND DROUGHT AT NORDEN FARM CENTRE
Rumeysa Kutay eserlerin de iklim değişikliği ve kuraklığı anlatıyor. Açlığa, kıtlığa dikkatleri çekmeye çalışan Kutay, Doğanın verilerinin en iyi kuşlarla takip edildiğini ve bozulan doğayı ilk önce onlar terk ettiği için desenlerinde kuşların çaresiz hallerini çalışıyor. Çocuklarımızın Gölgesinde oturacakları ağaç bulamayacaklarını! bunun için doğa için savaşçı çocuklar yetiştirmemiz gerektiğini söylüyor!!!! iklim değişikliği ve kuraklık hakkında Nisa Hanım ın Bahçesi adlı kitabı olan sanatçı, adaletli davranarak çocuklarımıza nefes alacak alanlar bırakalım diyor.. 20 nisan 1 mayıs 2011 tarihli İngiltere Norden Farm galeriden sonra, eserlerini Ataköy 7 / 8 kısım İspirtohane Kültür merkezine taşıyan Rumeysa Kutay ın pentürleri 15 mayıs 25 mayıs arası gezilebilir
ÖZGÜRLÜK - FREIHEIT - LIBERTAD / Wissenschaftspark Gelsenkirchen (10.09.2007)
Basın Açıklaması
08.09.2007 Cumartesi günü de Gelsenkirchen belediye başkanı Bayan Gabriele Preus İstanbullu Ressam Rümeysa Kutay'ın Gelsenkirchen Bilimpark' taki sergisini açtı.

Sanatçıyı, beraberindeki aile fertleri olan Dr Salih Serdar Kutay, eşi Dr Nilgün Kutay ve küçük çocuklarını selamladı.

Rümeysa Kutay 40 eser sergiledi. Konu tamamen çiçekler tasviri üzerineydi.

Kuzeyren vestfalia eyalet parlamento üyesi Bay Markus Töns, İstanbullu sanatçının eserlerini ve ziyaretini takdir etti, belediyeye ve bay Turan Rosengarten'a serginin oluşmasına olanak sağladıkları için teşekkür etti. Sergide 2004 yılından buyana süregelen, düzenli olarak yurt dışından sanatçılar davet eden "Nova-Via" sanat hareketinin devamını gördü.

Rümeysa Kutay' ın eserlerine giriş konuşmasında Sanat Eleştirmeni rahip Thomas Schöps sanat tarihinde "Çiçek Ressamları" ananesini açıkladı. Bu resimlemenin derin teknikler gerektirdiği ve binlerce yıldır ressamlar için zorlama olduğu tespitini yaptı. Örnekler olarak eserlerinde sürekli çiçekler tasvir eden van Gogh, Picasso, Miro ve başkalarını saydı. Rümeysa Kutay'ın eserlerinde bu ananenin üst seviyedeki devamını gördü. Bu ressamlığın kültürlerarası alışveriş için çok uygun olduğunu, çiçeklerin tüm dünyadaki insanları birleştiren uluslararası bir dili olduğunu vurguladı.

Müzikal katkı şarkıcı Helin Kaye soul ve pop şarkıları ile, Jamila Gülbahce' den ise saksofon solo ile oluştu.

Pressemitteilung

Am Samstag, 08.09.2008, eröffnete die Bürgermeisterin der Stadt Gelsenkirchen, Frau Gabriele Preuß , die Ausstellung der Istanbuler Malerin Rümeysa Kutay im Wissenschaftspark Gelsenkirchen.

Sie begrüßte die Künstlerin und deren ebenfalls anwesenden Familienangehörigen, Herrn Dr. Salihserdar Kutay und seine Ehefrau Dr.Nilguen Kutay sowie ihre kleine Tochter.

Rümeysa Kutay stellte 40 Werke aus. Es handelte sich durchweg um Darstellungen floraler Themen.

Herr Markus Töns, Mitglied des Landtags von Nordrhein-Westfalen, würdigte das Werk und den Besuch der Istanbuler Künstlerin und drückte seinen Dank an die Stadt und Herrn Turan Rosengarten aus, die das Zustandekommen der Ausstellung möglich gemacht hatten. Er sah in der Ausstellung eine Fortsetzung der seit 2004 währenden Kunstaktion „Nova-Via", die regelmäßig Künstler aus dem Ausland in den Süden der Stadt einlädt.

In seiner Einführung in das Werk Rümeysa Kutays erläuterte Herr Pfarrer Thomas Schöps die Tradition der „Blumenmaler" in der Kunstgeschichte. Er stellte fest, dass diese Malerei profunde Techniken erfordere und seit tausenden von Jahren immer wieder eine Herausforderung für Maler sei. Als Beispiele nannte er van Gogh, Picasso, Miró und andere, die in ihrem Werk immer wieder Blumen darstellten. Im Werk von Rümeysa Kutay sieht er die Fortsetzung dieser Tradition auf hohem Niveau. Er hob hervor, dass diese Malerei im Rahmen eines interkulturellen Austausches sehr passend s ei, gibt es doch eine internationale Sprache der Blumen, die die Menschen auf der ganzen Erde verbindet.

Für den musikalischen Beitrag sorgten die Sängerin Helin Kaye, die Soul und Popballaden vortrug und Jamila Gühlbahce mit einem Saxophonsolo.

Sergiden Fotoğraflar